Yaratıcılık ve Sosyal Medya

‘ Bilgisayarlar hata yapmayacak kadar akıllı değillerdir. Bilgisayarlar aptaldır. Hızlı ve verimli aptallar… Bir bilgisayarın aklına hiçbir zaman hiçbir şey gelmez. ‘ diyor Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs. Onun bu yaklaşımı insanların bilgisayarların insanlara sadece işlerini yapmalarında yardımcı olabileceklerini vurguluyor sanki. Aslında doğru da bir yaklaşım, bir bilgisayardan biz emir vermedikçe durup dururken ne yapmasını beklenir ki ? Bunun yanında internette dolanırken şu söze de rastladım : Yaratıcı bir iş adamına bilgisayarlarla ilgili birşey öğretmek, bir programcıya iş hayatını öğretmekten çok daha kolaydır. ( Mc Dylan )

Ben daha çok sahibi Mc Dylan olan sözün üzerinde durmak istiyorum. Çünkü bu durum önemli. Tam da günümüzü yansıtıyor aslında. Kaç yılında söylediğini bilmiyorum ancak geçmişte söylemişse bu günleri ön görebilecek kadar ileri görüşlü, sezgileri kuvvetli bir adammış kendisi. Evet artık bilgisayar bazlı işler sizin bilgisayarı ne kadar bildiğinize değil, ne kadar yaratıcı olduğunuza bakıyor. Önceleri iş dünyasında ‘ hayal gücüne bağlı kalma gerçekli ol, bunlar hep hayal ‘ gibi sözleri çok duymuşsunuzdur. Patronlar çalışanlarını hayal kuruyor diye eleştirir, onları gerçekçiliğe davet ederlerdi. Şimdilerde ise hayal kurmuyorlar diye eleştirilir oldular. Bu tabii ki her meslek dalında geçerli bir durum değil, ancak özellikle pazarlama ve reklam sektöründe ( reklam daha önce fark etmiş olabilir ) bir malı pazarlamanın en güzel yanı hayal gücünü kullanıp müşterilerin de rüyalarına dokunarak onları zayıf noktalarından vurmaktır.

Bunun en basit örneğini sosyal medya uzmanları üzerinden verebiliriz. Bilgisayar, reklamcılık, pazarlama alnında sektör bilgisi olmayan, akademik kitaplar okumamış insanlar; bugün yaratıcı olmalarını en güzel şekilde kullanıp iş sahibi olabiliyorlar. Artık markalar tv reklamlarının yanında sosyal medyada ne kadar aktif olursa, müşteriden karşılık alırsa o kadar kârlı çıkacağını biliyor. Sektörün içinde yaratıcı olan ama bunu nasıl sosyal medyaya yansıtacağını bilmeyen insanlara önerimiz İBS sosyal medya eğitimi almaları olacaktır. Örneğin reklam ajansında çalışmak istiyorsanız ve cvnize ek olarak kendinizi bu alanda destekleyecek bir şey arıyorsanız sosyal medya uzmanlığı sertifika programı tam da aradığınız desteği sağlayacaktır.