Sosyal Medya Başka Dünya

Dünya değişiyor. Son 20 yılda globalleşme olarak bahsedilen değişimin yaşanması, yaşamdaki tüm alanları etkiledi. Bu etkiyle birlikte teknoloji gelişti ve daha büyük imkanlar ortaya çıktı. Teknolojinin gelişimde sunduğu en büyük imkanlardan biri de internet ağı oldu. Globalleşmeyle gelişen teknolojinin dünyaya sunduğu internet, globalleşmeyi daha büyük bir hızda geliştirmeye başladı. Mesafeler kısalmaya ve insanlar arasındaki sınırlar ortadan kalkmaya başladı. İnternet üzerinden sosyallikler arttı ve yeni dünyalar kuruldu. Bilgi akışı ve aktarımı inanılmaz denebilecek artışlar göstermeye başladı. Bunun son halkası ise sosyal ağlar oldu. Daha önce ufak çapta denemeleri ile sinyalerini veren sosyal ağlar, Facebook ve Twitter’la birlikte inanılmaz seviyelere ulaştı. Tüm dünyayı saran bu durum haliyle ticarete de yansıdı ve markalar bu mecraları kullanmaya başladı. Sonunda büyük ve kendi dünyası olan bir iş kolu doğdu.

Sosyal medya pazarlaması, kendi içinde sıkı kuralları olan ve içine girmek isteyenlerin çok çok iyi bilmesi gereken bir alan. Sosyal medyaya kadar marka iletişiminde sadece alıcı ve tüketen taraf olan hedef kitle, sosyal medyayala birlikte tüketirken aynı zamanda üreten konumuna da geçti. Kendi görüşlerini, kendi içeriğini, kendi iletişimini yapan hedef kitle, bu dünyanın kurallarını belirleyen taraf oldu. Bugüne kadar markalar nasıl iletişim yaparsa onu alan ve beğenisine göre olumlu ya da olumsuz dönüş veren hedef kitle, artık markaların nasıl yaklaşması gerektiğini kendisi belirliyor. Bu süreçte aktif ve etkin rol oynuyor. Hal böyleyken, tüketici markalara karşı daha acımasız ve hata affetmez hale geliyor. En ufak  yanlışta markayı terk edip olumsuz görüş belirtebiliyor. Marka sadakati de fazlasıyla zor.

Sosyal medya gibi zor ve hata kabul etmez bir alanda çalışmak, maksimum bilgi donanımı ve deneyim gerektiriyor. Pazarlama eğitimi almamış kişiler, yıllarca klasik iletişim yapmış uzmanların bile zorlandığı bir alanda çalışma imkanı bulamazlar. İstanbul Business School tarafından verilen sosyal medya eğitimi ile bu alanda kendinizi geliştirip uzman bir sosyal medya pazarlamacısı olabilirsiniz.