İyi Yöneticiliğin Sırları

Yönetmek, insanlık tarihinin başından beri var olan bir eylem. ‘Topluluk’ olarak bitelendirilebilecek her kalabalıkta -gizli ya da açıktan- bir yönetici vardır ve bu topluluğu yönetir. Bunun nedeni ise yıllardan beri tartışma konusu olmuştur. Kimileri insan doğasında yönetilme ve yönlendirilme içgüdüsünün olduğunu ve bu eylem olmadan yaşanamayacağını iddia eder, kimileri ise bu durumun yönetme meraklısı olan insanların güç arzuları nedeniyle ortaya çıktığını savunur. Nedeni ne olursa olsun, yönetme eylemi binlerce yıldır devam etmektedir. Yönetim eylemini gerçekleştiren insanlarsa yine aynı tarihlerden itibaren hayatın içindeler.

Günümüzde ise yönetici kavramı daha farklı bir zeminde algılanıyor. Bu zemin üzerinde yönetici, tanımı ticaret kurumların, firmalar, devlet dairelerinde üst düzey görev yapan ve kendisinden düşün ünvanlarla çalışanları yönlendiren kişi olarak yer alıyor insan zihninde. Eylem olarak tanım doğru olsa da, kelimenin ifade ettiği diğer anlamların silinip sadece bu anlamın zihinlerde kalmasının nedeni, ticaretin son 250 yıldaki gelişimi ve kurumsallığın dur durak bilmeden ilerlemesi, bu tanımı işaret eden ünvan pozisyonların çok arzulanmasıdır. Bu yüzden ‘Yönetici’ dendiğinde insanların aklına ilk olarak takım elbiseli presentable insanlar gelir.

Yöneticilik, çalışma hayatında basamakları tırmanarak ulaşılan bir pozisyon ve unvandır. Basit olarak böyle tanımlanabilse de, biraz daha derine inildiğinde daha komplike tarif edilebilir. Bir işte uzun yıllar çalışmak, mutlaka bir gün o işte yönetici olunacağı anlamına gelmez. Çünkü yöneticilik yapmak, büyük sorumluluklar ve donanımlar gerektirir. Liderlik özellikleri, yönlendirme, altında çalışanlardan maksimum performans alma gibi konularda üst düzey yetenek ve deneyim sahibi olmayan kişi, ne kadar uzun süreler çalışırsa çalışsın bu mertebeye erişemeyebilir. Bu yüzden yönetici olabilecek donanımı edinmek gerekir. Buna ulaşmak, sağlam bir yöneticilik eğitimi ile mümkündür.

İstanbul Business School, verdiği yönetim eğitimi ile sizi sektöre hazırlayp iyi bir yönetici olmanızı sağlıyor. Sektörde yıllar boyunca üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuş ve gerek teorik bilgi anlamında gerekse deneyim anlamında birçok kazanıma sahip olan Selim Geçit tarafından verilecek eğitim ile yöneticilik için sağlam adımlar atacaksınız.