İşine aşık patron mu, işkolik patron mu?

IBS’yi kurduğumuz ilk yıllarda, art arda doğru kararlar vermek benim için en önemli başarı göstergesiydi. Verdiğim kararların doğru olması ve istediğim etkiyi yaratması için bildiğim tüm yöntemleri kullanıyordum.

- Alternatifleri tartıyor,

- Kararın sonuçlarını simule ediyor, 

- Kararı uygulamaya geçmeden önce uygulama konusunda destek alacağım, birlikte çalışacağım kişiler ile konuşuyordum.

Doğrusu bu ya, uyguladığımda, yukarıdakilerin hepsi, art arda doğru kararlar vermeme destek oluyordu.

Buraya kadar işin kulağa HOŞ gelen kısmından bahsettim, bir de madalyonun öteki yüzünden bahsetmek lazım aslında.

Siz hiç piyano çalmayı yeni öğrenen 7- 8 yaşlarında bir çocuğu izlediniz mi? (Fazıl Say’ın çocukluğundan bahsetmiyorum burada, ortalama bir genci ele alalım biz.)

Art arda doğru notaları basmak onun için en önemli başarı göstergesi, en büyük önceliktir. Henüz, müziği bütünsel olarak önemsememektedir.

Sizin doğal beklentiniz, kulağınızın o çok alışık olduğu, BİLDİK melodiyi duymak iken, genç arkadaşımızın önceliği “art arda doğru notaları basmak”tır.

Genç birey henüz, bu güzel klasik müzik parçasının bütününün tadına varmamıştır. O yüzden, amacı sizle bu güzelliği paylaşmak değil, onu oluşturan notaları art arda çalabildiğini ispatlamaktır.

Şimdilik bir “Nota yöneticisi”dir ve “Ritim yöneticisi” gelişmemiştir henüz.

Yıllar içinde iş dünyası RİTİM yönetimim iyileşti elbet, ama gelişmenin sonu yok galiba.

Klasik müziği çok iyi bildiğimi söyleyemem, ama yönetim ile ilgili bu metaforu Benjamin Zander’in aşağıdaki videosundan esinlendim, umarım siz de benim kadar etkilenirsiniz sunumdan.

Yönetim ve Liderlik; Yönetmek ve Liderlik etmekten bütünsel olarak mutluluk duyan bireylerin elinden çıktığında, içinde barındırdığı HARMONİ ve TUTKU sayesinde tecrübe etmesi mutluluk ve ilham veriyor galiba.

Piyano çalmaktan nefret eden bir piyanistin konseri bize müziği ne kadar sevdirebilir ise, mecburen yönetici olmuş, liderlik pozisyonuna atanmış birinin öncülüğünde gösterdiğimiz iş dünyası faaliyetlerimizden de o derece verim alabiliyoruz.

Hepinizin aşık olduğu işi yapması, ya da işine aşık bir patronla çalışması dileğimle…