Perakende Yönetimi Retail Stars Micro MBA

Retail Management Retail Stars Micro MBA

Perakende Yönetimi Retail Stars ile başarılı yönetim ipuçları ve etkin liderlik prensiplerini işin mutfağında öğrenin.

Tarih
: 05 Aralık 2017
Süre
: 5 Hafta içi Salı Günleri, 10:00-18:00 arası
Yer
: İstanbul Business School / Maslak
perakende-yonetimi-retail-stars-egitimi-micro-mba

Eğitimin
Hedefi

Perakende Yönetimi Retail Stars Micro MBA Perakende sektörünün hızla geliştiği günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri de şüphesiz ürünlerin müşteriyle son buluşma noktası olan mağazaların doğru yöneticilerle ve yönetici adaylarıyla yönetilmesidir.

Perakende ve Mağazacılık deyince ilk akla gelen yerler AVM’ler olmak üzere, marka imajıyla bağlantılı olarak, doğru lokasyon ve metrekare seçimi, depo ve ekip yönetimini belirleyip bunları da satış-karlılığa çevirmenin en önemli faktörü doğru yönetici ve yardımcılarıdır.

Retail Stars Perakende Yönetimi programının amacı, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan perakendecilik sektörünün yarattığı istihdam sayesinde nitelikli yönetici ve yönetici yardımcıları yetiştirmektir. Perakende yönetiminin önemini odak noktasına koyan markaların gelişimlerindeki fark kaçınılmazdır.

Perakendeciliğin ne olduğunu ve perakende yönetiminin önemini kalıplaşmış ve birbirine benzeyen tanımlardan ziyade en doğu tanımı şüphesiz bu meslekte yaşayanlar yapacaktır.

Bu Program Size Neler Katacak?

 • Satış ekibinden optimum verimlilik sağlama yetkinliği kazanacak,
 • Mağazacılığın tüm fonksiyonlarına hakim olacak,
 • Markanızı daha verimli geliştirme ve büyütme fonksiyonlarını bilecek ve uygulayacak,
 • Müşteri profilini keşfetmeyi öğrenecek, beklentilerini tespit edecek ve maksimum müşteri memnuniyeti sağlayacak yaklaşımlar sunma yetkinliği kazanacak,
 • Mağaza ekibini yetkinliklerine göre doğru görevlerde konumlandırma becerisi kazanacak,
 • Personelini satışa odaklama tekniklerine sahip olacak,
 • Hedef koyma ve gerçekleştirme yöntemlerini bilecek ve uygulayacak,
 • Satış tekniklerine uygun teşhir alanları oluşturma konusunda yetkinlik kazanacak,
 • Müşteriye “Yok” satmamayı bilecek ve ekibine uygulayacak,
 • Yaratıcı ve yenilikçi olma bakış açısı kazanacak,
 • Perakendecilikte yönetim kurallarını bilecek ve uygulama becerilerine sahip olacak,
 • Nerede ve nasıl insiyatif alacağını bilecek ve kendini yönetebilme becerisine sahip olacak,

Hedef Kitlesi Kim?

 • Perakende alanında kariyer yapmakta olan veya yapmayı planlayan çalışanlar, yeni mezunlar ve üniversite öğrencileri
 • Kariyer değişikliği hedefleyen ve perakendecilik sektörüne geçiş yapmak isteyen iş dünyası profesyonelleri,
 • Mağaza sahipleri, kendi mağazasını açmak ya da kurmak istediği markanın mağazalaşması süresince yer almak isteyenler, perakende sektöründeki orta ve uzman yöneticiler, yönetici adayları ve yardımcılarına yöneliktir.

Yer
ve İkram

İstanbul Business School eğitim salonları Maslak bölgesinde yer almaktadır.

Ulaşım metro ve diğer toplu taşıma araçlarıyla son derece rahattır. Otopark seçenekleri mevcuttur.

İkram: Eğitim süresince set menü öğle yemeği ile tüm gün içecek- meyve ve yiyecek ikramları sunulmaktadır.

IBS 360 ° Tamamlayıcı Etkinlikler

Çimento tozu tek başına bir yapı inşa etmek için yeterli olmayacaktır, kum ve su olması da gereklidir. Teknik beceri de tek başına iş dünyasında inşa etmek istediğimiz başarı için yeterli olmayabilir. IBS 360 (derece işareti) destekleyici ve tamamlayıcı etkinliklere, teknik becerilerimizin yanında iletişim, yaratıcılık, kritik düşünme becerisi, zihinsel bağışıklık, etkili karar verme, ikna gibi konulara en az teknik konulara ayırdığımız kadar zaman ayırıyoruz. Bu etkinlikler:

Bir arabanın motor gücü, o aracın performansı için çok önemli bir unsurdur ama EN ÖNEMLİ unsur değildir. YAKIT olmadan, performanstan bahsetmek doğru olmayacaktır. İş dünyasında iyi performans göstermek içinde sadece teknik bilgi yeterli olmayabilir, iki ayda bir yapılan ZİHİNTONİK etkinliğimiz ile içsel yakıtımızı, motivasyonumuzu etkilemenin yollarına odaklanıyoruz.
İş dünyasında fark yaratmak isteyenler, iç dünyalarında farkındalık kazanmak için her ay IBS’de buluşuyor.
Etkinliğin amacı, katılımcıların potansiyellerini ortaya çıkarmalarında ve hedeflerine ulaşmalarını sağlamada kendilerine yardımcı olacak ipuçlarını vermek. Workshop aktivitesi ile kolektif düşünce yapıları ve duygusal zekayı güçlendirme adına yenilikçi araçların kazanımı sağlanacak.

Eğitmen ve
Konuk Konuşmacılar

Koray Tekay

Eğitmen, Danışman

Üniversite yıllarında başladığı  Perakende Mağazacılık  serüveni 1991 – 2001 yılları arasında Cankurtaran Holding’de sürdü. Cankurtaran Holding’e bağlı Adidas – Bata – Sporlet – Elektrolet  mağazalarının  10 yıl boyunca Mağazalar Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür.2001 yılında Fenerbahçe Spor Kulübünün, Fenerbahçe  taraftar mağazaları açma projesiyle doğan FENERIUM markasının kuruluşunda  görev almış ve 6 yıl boyunca  Satış  Grup Müdürü olarak FENERIUM markasının  mağazalaşmasında  ve toptan satış operasyonunun geliştirilmesinde görev almıştır.2009 yılında Çilek Mobilya’nın mevcut franchising operasyonu dışında kendi mağazalarını açma ve yönetme hedefiyle oluşturduğu  Perakende Mağazacılık departmanı’nın  yöneticiliğine  getirilmiş ve 2009 – 2011 yılları arasında  Perakende Müdürü olarak  bu organizasyonda görev almıştır.2012 yılından beri, Türkiye perakende sektörünün önde gelen markalarına perakende mağazacılık konusunda eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektedir.Evli ve bir kız çocuk babasıdır.Çocukluk yıllarından beri ‘ Türkiye Cumhuriyeti Madeni Paraları ’ ve ‘ Takvim Yaprakları ‘ koleksiyonları ile ilgilenmektedir.

Beyza Erdem Balcı

Eğitmen, Danışman

Profesyonel iş yaşamında, “sınırlarını zorlayan” bir çalışma prensibi ile farklı sektörlerde yirmi dört yıllık kurumsal geçmişi olan Beyza Erdem BALCI, kurucusu olduğu BEB Eğitim, Koçluk & Danışmanlık markasıyla profesyonel yaşama devam etmektedir.1997 yılında İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümünden mezun olan Balcı, iş hayatına Garanti Bankası ile başladı. Yurtdışı menşeli ithalat- ihracat firmasında dış ticaret yöneticiliği ile devam eden iş yaşam sürecinin son on beş yılı Adidas Spor Malzemeleri Satış ve Pazarlama  A. Ş’de hem satış hem de pazarlama departmanlarında yönetici rolü ile faaliyet göstererek, perakende sektörüne çift boyutlu bakış açısı ile hizmet verdi.Satış organizasyonundaki mükemmel mağazacılık, kaliteli hizmet prensibi ve ardından gelen şirketin  Ticari Pazarlama departmanı  oluşumunu kurma ve yönetme  görevi ile doğru ve etkin iletişim, müşteri odaklı bir pazarlama yaklaşımıyla, markanın global pazarlama strateji ve değerlerini tüketicisiyle buluşturmada etkin rol aldı.Beyza Erdem BALCI, kendini ve başkalarını  tanımak bir yolculuktur anlayışından yola çıkarak, bireylerin hem özel hem de iş ve sosyal hayatlarında geliştirmeleri gereken proaktif kişilik yapısı üzerine çalışmalara yoğunluk verdi. Aynı amaca, yani İNSAN’nın dört boyutuna (kalp-ruh-beden-zihin) hizmet eden farklı alanlarda edindiği eğitimlerini kurum çatısı altında birleştirdi. NLP uzmanlığı, bilinçaltı yönetme teknikleri, psikolojik danışmanlık, kariyer danışmanı, bütünsel gelişim uzmanı, yönetici, satış, kobi ve takım koçu olarak farklı şapkalarıyla bir çok kişinin hayatına dokundu ve dokunmaya devam etmektedir.Yurt içi ve yurt dışında liderlik, yönetim, pazarlama & satış, kişisel gelişim konularında birçok eğitime katıldı. Bireylere ve kurumlara eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmetleri vermektedir.Eğitmen kimliği ile, mükemmel mağazacılık, satış süreci ve yönetimi, iletişim & iletişimde ustalık, performans yönetimi, koçluk becerileri ve takım koçluğu eğitimleri vermektedir.

Konuk
Konuşmacılar

Eğitim programına iş dünyasının vizyoner, sektörüne ilham veren profesyonelleri arasından seçilmiş yöneticiler, gerçek iş dünyası deneyimlerini, vaka örneklerini katılımcılarla paylaşmak için diğer eğitmenlerimiz;

Dilek ÇUHACI
D & R
Eski D & R Genel Müdür Yardımcısı

Eğitim İçeriği

1. Hafta

Perakende 4.0
Dünya’da ve Türkiye’de Perakende Yönetimi En İyi Örnekler
Insight Test Uygulaması
Perakende de Temel İK Yönetimi
Performans Yönetimi ve Motivasyonel Teknikler

2.Hafta

Ekip ve Liderlik
Değer Katan Liderlik
Koçluk ve Mentorlük Yaklaşımı İle Ekibin Yönetimi

Reaktif ve Proaktif Davranış Stilleri
-Paydaşları ve Yöneticileri Yönetmek

Etkili ve Geliştirici Geri Bildirim
-Önem /Aciliyet yönetimi
-Hedef Yönetimi ve Aksiyon Planı Oluşturma

3. Hafta

Veri ve Bilgi Yönetimi
Mağazacılık Matematiği

-Verileri Karşılaştırma

Finansal Verilerin Değerlendirmesi
Temel  Kar Zarar Tablosu
-Brüt Kar Marjı, Satılan Malın Maliyeti, Favök, Vök Tanımlar
-Kira Gideri – Personel Gideri – Genel Gider Kavramlarını ve Ciroya Oranlarını Değerlendirme
-Sabit Gider ve Değişken Gider Tanımları

Başa Baş Analizi
-Tahmin Metotları

Mağazada Gider Yönetimi Yaklaşımı

4.Hafta

Hizmet ve Satış İlkeleri
Hizmetten Deneyime Dönüşen Perakende
Yıldız Müşteri Deneyimi
Satış Danışmanlarını Geliştirme Süreç Tasarımı
Müşteri İlişkileri Yönetimi

-Yeni Müşteri Kazanmak,
-Mağazanın Bilinirliğini Arttırmak
-Farklı Ciro Artışı Yöntemleri
-İade veya Şikâyetlerin Fırsata Dönüştürülmesi

5.Hafta

Perakende de Görsel Sunum  Yönetimi
Görsel Sunum Çarkı

-Görsel Sunumun 5 Duyusu

Görsel düzenleme
Müşteri Profili
Perakende Standartları
-Perakende Alan Kuralları
-Merchandising Kuralları
-Planlama& uygulama ‘da 10 adım
-Pos & fiyat
-Depo düzeni

Pozitif Düşünce Gücü
Kişisel Algı Yönetimi

Uluslararası Akreditasyon

Perakende Yönetimi Retail Stars Micro MBA Programı, dünyanın önde gelen yetkilendirme kuruluşu European Leadership University tarafından akredite edilmiştir.

Perakende sektörünün hızla geliştiği günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri de şüphesiz ürünlerin müşteriyle son buluşma noktası olan mağazaların doğru yöneticilerle ve yönetici adaylarıyla yönetilmesidir. Perakende ve Mağazacılık deyince ilk akla gelen yerler AVM’ler olmak üzere, marka imajıyla bağlantılı olarak, doğru lokasyon ve metrekare seçimi, depo ve ekip yönetimini belirleyip bunları da satış-karlılığa çevirmenin en önemli faktörü doğru yönetici ve yardımcılarıdır.
Retail Stars Perakende Yönetimi programının amacı, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan perakendecilik sektörünün yarattığı istihdam sayesinde nitelikli yönetici ve yönetici yardımcıları yetiştirmektir. Perakende yönetiminin önemini odak noktasına koyan markaların gelişimlerindeki fark kaçınılmazdır.
Eğer siz de ayakları yere basan, iş yaşamında durmaksızın ilerleyen kişiler arasında yerinizi almak istiyorsanız, mutlaka IBS Türkiye’nin sertifika programlarına katılmalısınız.