Finansal Yönetim ve Stratejik Planlama Micro MBA

Financial Management & Strategic Planning Micro MBA

Finansal Yönetim ve Stratejik Planlama Micro MBA ile başarıya giden yolda, şirketlerinizin hedeflerini rakamlarla sonuçlandırın.

Tarih
: 06 Ocak 2018
Süre
: 4 Hafta Cumartesi günleri, 10:00-18:30 arası
Yer
: İstanbul Business School / Maslak
finans-mikro-mba

Eğitimin
Hedefi

Rekabetin giderek arttığı ve hedeflenen kar seviyelerine ulaşmanın oldukça zorlaştığı günümüz iş hayatında ; aldığımız kararların finansal boyutunu anlamamız ve dikkate almamız daha da önem kazanmaktadır. Başarılı şirket ve yöneticilerin başarılarındaki en önemli özelliklerinden birinin finansal analiz ve planlama bilgi ve becerisi olduğunu da son zamanlarda çok açık bir biçimde gözlemlemekteyiz.

Finansal Yönetim ve Stratejik Planlama Micro MBA Programı’nın amacı katılımcılara önemli finansal kavramlar ve teknikleri ile ilgili güncel bilgiler verirken ,gerçek iş hayatından tecrübe paylaşımları, örnek uygulamalar ve vaka analizleri ile bu bilgilerin katılımcıların zihninde pekişmesini sağlamaktır.

Bu Program Size Neler Katacak?
• Finans fonksiyonunun günümüz hayatındaki değişmekte olan rollerini öğrenecek,
• Temel Finansal Tabloların analiz ve yorumlanması ile ilgili becerilerinizi geliştirecek,
• Bütçe ve Tahmin Yapma tekniklerini öğrenirken uygulayacak,
• Maliyet sistemlerini ve dinamiklerini öğrenirken, maliyet azaltma yöntemleri ile ilgili bir bakış açısı kazanacak,
• Eğitim Direktörlerinin gerçek hayat tecrübe paylaşımlarından faydalanacak,
• Vaka analizleri, makale değerlendirmeleri ,grup çalışmaları ve sunumlar ile öğrenimlerinizi kalıcı kılacak,
• İş yaşamından üst düzey finans yöneticilerin konuk olacağı konuşmalarla ufkunuzu genişleteceksiniz.

Hedef Kitlesi Kim?
• Finans alanında kariyer yapmakta olan veya yapmayı planlayan tüm bireyler
• Orta ve Üst Düzey Yöneticiler
• Girişimciler , İş sahipleri
• Finans konularına hakim olmak ve finansal bir bakış açısı kazanmak isteyen tüm bireyler.

Yer
ve İkram

Istanbul Business School eğitim salonları Maslak ve Beşiktaş olmak üzere iki farklı lokasyonda yer almaktadır.

Ulaşım metro ve diğer toplu taşıma araçlarıyla son derece rahattır. Otopark seçenekleri mevcuttur.

İkram: Eğitim süresince set menü öğle yemeği ile tüm gün içecek ve yiyecek ikramları sunulmaktadır.

IBS 360 ° Tamamlayıcı Etkinlikler

Çimento tozu tek başına bir yapı inşa etmek için yeterli olmayacaktır, kum ve su olması da gereklidir. Teknik beceri de tek başına iş dünyasında inşa etmek istediğimiz başarı için yeterli olmayabilir. IBS 360 (derece işareti) destekleyici ve tamamlayıcı etkinliklere, teknik becerilerimizin yanında iletişim, yaratıcılık, kritik düşünme becerisi, zihinsel bağışıklık, etkili karar verme, ikna gibi konulara en az teknik konulara ayırdığımız kadar zaman ayırıyoruz. Bu etkinlikler:

Bir arabanın motor gücü, o aracın performansı için çok önemli bir unsurdur ama EN ÖNEMLİ unsur değildir. YAKIT olmadan, performanstan bahsetmek doğru olmayacaktır. İş dünyasında iyi performans göstermek içinde sadece teknik bilgi yeterli olmayabilir, iki ayda bir yapılan ZİHİNTONİK etkinliğimiz ile içsel yakıtımızı, motivasyonumuzu etkilemenin yollarına odaklanıyoruz.
İş dünyasında fark yaratmak isteyenler, iç dünyalarında farkındalık kazanmak için her ay IBS’de buluşuyor.
Etkinliğin amacı, katılımcıların potansiyellerini ortaya çıkarmalarında ve hedeflerine ulaşmalarını sağlamada kendilerine yardımcı olacak ipuçlarını vermek. Workshop aktivitesi ile kolektif düşünce yapıları ve duygusal zekayı güçlendirme adına yenilikçi araçların kazanımı sağlanacak.

Eğitmen ve
Konuk Konuşmacılar

Ahmet Berker Argun, 
Danışman,

Ahmet Berker Argun, Arthur Andersen Bağımsız Denetim ve Danışmanlık Şirketinde 1990-1996 yılları arasında denetmen ve danışman olarak iş hayatına başladı. Yine aynı firmanın yurt dışı ofislerinde bulunan insan kaynakları departmanının bir örneğini aldığı eğitim ve yurtdışı saha uygulamaları sonunda Türkiye’de kurmuştur.Mali işler direktörü olarak çalıştığı Escort Bilgisayar(1999-2000) ve Arena Bilgisayar(1996-1999, 2000-2001) firmalarının halka arz sürecini yönetmiştir. 2001-2006 yılları arasında da, ülke finans direktörü olarak görev aldığı, Compaq ve Hewlett Packard firmalarının Türkiye’deki birleşme sürecinde bulunmuştur.2006 yılından itibaren Atlasjet, Praktiker, Baumax şirketlerinde de üst düzey yönetici pozisyonlarında bulunduktan sonra, 2013 yılında ArgunConsulting’i kurarak danışmanlık kariyerine başlamıştır.Ahmet Berker Argun; firmalara süreç yönetimi ve raporlama anlamında hazırlanma gibi konularda danışmanlık hizmetleri vermektedir.Ayrıca üçü halka açık olmak üzere, dokuz firmada yönetim ve icra kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık konularında eğitim ve seminerler veren Ahmet’in çeşitli vakıf ve derneklerde kurucu üye ve üyelikleri bulunmaktadır. İstanbul Erkek Lisesi ve Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümlerini bitirmiştir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.Evli ve üç çocuk babasıdır.

Konuk
Konuşmacılar

Eğitim programına iş dünyasının vizyoner, sektörüne ilham veren profesyonelleri arasından seçilmiş yöneticiler, gerçek iş dünyası deneyimlerini, vaka örneklerini katılımcılarla paylaşmak için konuk eğitmen olarak katılacaktır.

Finansal Yönetim ve Stratejik Planlama Micro MBA derslerine katılmış konuk konuşmacılar:

Haluk BÜRÜMCEKÇİ
Burgan Yatırım
Eski Başkan Yardımcısı & Baş Ekonomisti
Sezgin TÜRKCAN
Çiftkurtlar
Grup Finans Müdürü

Eğitim İçeriği

1. Hafta

Şirketlerde Finans’ın Rolü ve Finansal Tabloların Yorumlanması
• Finansın Rolü; Finans nedir, muhasebe nedir, finansal muhasebe nedir?
• Mali Analiz, sayılarla yönetmek
• Analiz, tahmin nasıl yapılır, göstergelerden nasıl destek alınır?
• Temel finansal tablolar

1. Kar- Zarar Tablosu
2. Bilanço Tablosu
3. Nakit Akış Tablosu

• Finansal Rasyoların Yorumlanması
• Finansal Performans Analizleri
• Vaka Çalışması, Grup değerlendirmesi, Ev Ödevi

2. Hafta

Yatırım Kararları için Finansal Değerlendirme Teknikleri
• Yatırım Tipleri
• Yatırım Analiz ve Değerlendirme teknikleri

Getiri Oranı, İskontolu Geri Ödeme, İskonto Edilmiş Nakit Akım Analizi; Net Bugünkü Değer Yöntemi
• Finansal Analizlerin Etkin İletişimi
• Balance Scorecard Uygulaması
• Vaka Çalışması, İyi örneklerin paylaşımı

3. Hafta

Organizasyonlarda BÜTÇELEME SÜRECİ
• Bütçe Hedeflerini Belirleme Süreci
• Master Bütçe Oluşturulması
• Bütçeleme Teknikleri – Esnek, Sabit, Faaliyet Tabanlı, Sıfır Tabanlı, Dinamik Bütçeler
• Bütçe Takibi
• Stratejik Plan Süreci
• Vaka Çalışması & Rol Oyunu- Bütçe Oluşturma

TAHMİN teknikleri ile Etkin Karar Verme
• Tahmin Teknikleri
• Fonlama Kaynaklarının Değerlendirilmesi

CFO kimdir, görev ve sorumlulukları nelerdir?
Finansal risk kavramı
İşletmelerde kriz yönetimi

4. Hafta

MALİYET SİSTEMLERİ ve Karar Süreçlerine Etkileri
• Fiyatlama Stratejilerinde Maliyetlerin Önemi
• Maliyet Tipleri ve Maliyet Sistem Dizaynı
• Fiyatlandırmayı etkileyen diğer faktörler

MALİYET AZALTMA ve Yönetme Süreçleri
• Maliyet Azaltma Yönetim Süreci
1. Standart maliyet ve bütçe kontrolü
2. Katma Değer Analizleri

Stratejik Finansal Planlama nedir?

• Amaç, kapsam, fayda

• Model Tasarımındaki Tuzaklar

Uluslararası Akreditasyon

Finansal Yönetim ve Stratejik Planlama Micro MBA Programı, dünyanın önde gelen yetkilendirme kuruluşu PEARSON tarafından akredite edilmiştir. İş hayatında yükselmek için gereken sosyal ve düşünme becerilerini uygulamaya yönelik içeriğiyle gerçekleştiren programda, uygulamalı öğrenim alanında dünyanın en başarılı ve en çok beğenilen markası BTEC eğitim içerikleri kullanılmaktadır. Programı tamamlayan katılımcılar aldıkları dersleri 15 kredi yerine saydırabilmekte, uluslararası standartta ve tanınırlıkta eğitim ve belge alma şansı yakalayabilmektedir.

Katılımcı Yorumları

Finansal anlamda destek almak, güncel bilgiler ve iş hayatı örneklerini görmek için katıldım. Sektörün deneyimli isimlerinden eğitim almak kariyer gelişimim açısından son derece faydalı oldu.Teşekkürler.

Gülistan Kasal / Zorlu Doğalgaz

Finans sektöründe kendimi geliştirmek ya da sektörü öğrenmek için Finans Eğitimi gerçekten harika. Eğitmenleri kalitesi ve dersleri yalın bir biçimde anlatmaları öğrenimi kolaylaştırıyor. Istanbul Business School eğitimlerini profesyonellere tavsiye ediyorum. Aynı anda pek çok profesyonelle bir arada eğitim almak çok güzel bir deneyimdi.

Ozan Ali Arslan / Türkiye İş Bankası

Bu program sayesinde finans konusunda bilgi eksikliğim ziyadesi ile tamamlandı. Bankacılık ve finans konularında artık daha bilinçliyim. Çok teşekkür ederim

Fahrettin Söner / Control Union Gözetim ve Belgelendirme

İhtiyaç duyulan fonların uygun şartlarda ve etkin şekilde kullanılmasıyla ilgili sürece finans denilir. Yani bir kişi ya da kurumun elde ettiği geliri, bir yatırıma dönüştürmesi ve bu yatırımı değerlendirmesidir. Her sektördeki kurum ve kuruluşun ekonomi, bankacılık ve finansal yönetim bilgisine ihtiyacı vardır. Bu yönetim bilgisini sağlayabilecek çalışanların önemi ise her geçen gün giderek artmaktadır. Özellikle bunun gibi uzmanlık gerektiren alanlarda çalışan bireylerin aldıkları eğitimler ve tecrübeleri son derece önemlidir.
Istanbul Business School’un vermiş olduğu Finans Eğitimi Mikro MBA Programı sayesinde Finans eğitimi hakkında edinilmesi gereken bilgi birikimine ve uygulama eğitimleri sayesinde tecrübeye sahip olabilirsiniz. Her geçen gün önemi artan finans, sektörün ihtiyaçlarına tam olarak karşılık verememektedir. Bunun için ise finans eğitimi verilmekte ve bu açıklar kapatılmaya çalışılmaktadır. IBS Türkiye üzerinden alacağınız yoğunlaştırılmış finans eğitimleri sayesinde sektördeki gerçek vakaları inceleyebilir ve deneyimli eğitmenlerin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Finans alanında tecrübe çok önemli bir kriterdir. Bir eğitim sürecinde, deneyim sahibi olabilme ve örnek olayları inceleme imkanına erişerek, kendinize büyük bir fayda sağlamış olacaksınız.
Finans sektöründe çalışan ya da çalışmak isteyen her bireyin alabileceği bu eğitimler, hem bilgi eksikleri olanlar için hem de eski bilgilerini tazelemek için çok faydalı olacaktır. Özellikle sektörün deneyimli isimleri tarafından verilen eğitimlerde, iş hayatından örnekleri incelemek, kariyer gelişimi açısından çok yararlı olacaktır. Özellikle finansçı olmayanlar için finans eğitimi almak bir zorunluluktur. Yeterli düzeyde bir finans eğitimi olmayan Kobi’lerin sektör içerisinde tutunmaları ve uzun ömürlü olmaları oldukça zordur. Finans konusundaki açıklarınızın kapanmasını sağlayacak bu finans sertifika programları ile sektörde fark yaratacak bilgiler ve deneyimler elde edebileceksiniz.
İstanbul Business School bünyesinden yapılan finans ve pazarlama eğitimleri ile birbirini tamamlayan eğitimlerden faydalanma imkanına kavuşacaksınız. Kariyerinizi değiştirecek bu eğitimler ile sektör içerisinde aranılan birer eleman olacaksınız. İstanbul Business School güvencesiyle verilen sertifikalar ile aldığınız eğitimleri belgeleyebilir ve bunları kariyer basamaklarını hızla çıkmak için kullanabilirsiniz. Kariyerinize büyük katkısı olacak bu sertifika programları ile daha iyi bir gelecek sizi bekliyor.